Edukativni program za mlade kritičare

Mreža festivala Jadranske regije poziva studente filmskih akademija i srodnih fakulteta, koji su zainteresovani da uče o pisanju filmske kritike, da se prijave na radionicu koja će se održati u okviru Filmskog festivala Herceg Novi.

Tekstovi polaznika radionice

Tamara Liješević

Pelikan je debitantsko ostvarenje reditelja Filipa Herakovića iz 2022. godine. Glavnu ulogu tumači Edi Ćelić, a film je premijerno prikazan na Black Nights festivalu u Tallinnu, na kojem je film osvojio posebnu nagradu žirija za najbolju režiju. Nemoć profesionalnog sportiste da sagleda život iz drugog ugla nakon povrede koja može da mu okonča karijeru već je davno viđena priča na filmskom platu. Filmovi o depresiji glavnih likova smještenih u izolovane prostore na rehabilitaciji, davno je viđen narativ od holivudskih velikih, do onih evropskih, manjih filmskih ostvarenja. Ali šta je ono što ovaj film čini jedinstvenim?

Iva Vukotić

„Tajni život drveća“ je dokumentarni film  iz 2020. godine. Režiseri su Jerg Adolf i Jan Haft. Rađen je prema istoimenoj knjizi Petera Wohllebena koja je 2015. godine kada je izdata postala bestseler. Ovaj šumar pisao je jako živo i interesantno o temama ekologije i zaštite šuma ali i otkrio kako drveće međusobno komunicira i da li zapravo ima osjećanja slična ljudskim. Njegove teze i ideje privukle su mnogobrojnu publiku koja se okupljala da čuje njegova predavanja i pratila ga je u šetnje šumovitim predjelima ne bi li uočili uživo ono o čemu je Peter govorio.

Bojana Šolaja

Film Da li ste videli ovu ženu? natjeraće vas da preispitate šta ste gledali, a ne samo da li ste i koju ženu vidjeli. Debitantsko ostvarenje Dušana Zorića i Matije Gluščevića zavrijedilo je pažnju na globalnom nivou. Montažerka Olga Košarić osvojila je nagradu u kategoriji za autore do četrdeset godina na 79. Venecijanskom filmskom festivalu, na kojem je film premijerno prikazan. Uslijedile su nagrada kritike na 24. Međunarodnom festivalu nezavisnog filma „Black Movie“ u Ženevi, kao i nagrada za najbolju režiju na 15. Međunarodnom filmskom festivalu u Bangkoku. Izvrsnu recepciju filma pred domaćom publikom svjedoči Grand Prix „Aleksandar Saša Petrović“ 28. Festivala autorskog filma u Beogradu. Iako se opire žanrovskom ukalupljivanju, ovo ostvarenje bi se uslovno moglo nazvati eksperimentalnom egzistencijalnom dramom o potrazi za identitetom – ženskim i filmskim.

Nikola Jović

Nakon niza filmova smeštenih u srcu otuđujuće egzistencije Bukurešta u tranziciji, Radu Muntean, zajedno s nekolicinom čestih saradnika, brutalistički beton menja za hladne krajolike Transilvanije u svom poslednjem filmu Intregalde (2021), koji je premijeru imao na festivalu u Kanu, a koji je publika u regionu imala prilike da posvedoči tokom prošlogodišnjih izdanja Zagreb Film Festivala i Festivala Autorskog Filma.

Isidora Mitri

Američki pesnik Volt Vitman (Walt Whitman) u svojoj poemi Song of Myself napisao je: “I contradict myself; I am large… I contain multitudes”. Sličnim tonom, Fernando Pesoa (Fernando Pessoa) odgovara na Dekartovo “Cogito, ergo sum” pišući “Be what I am? But I think of being so many things”. Junakinja debitantskog ostvarenja Matije Gluščevića i Dušana Zorića suočava se sa sličnim egzistencijalnim nedoumicama. Da li ste videli ovu ženu? odlazi korak dalje i pita se šta nastane kada to mnoštvo identiteta biva neostvareno i kao takvo, zarobljeno u oklopu nametnutih društvenih uloga jedne žene.

Ismira Mašić

Redateljica Foor van der Meulen otvara film temom eutanazije, a pitanje prihvatanja ili ne prihvatanja suptilno se razrađuje tokom cijelog filma. Likove upoznajemo tokom porodične večere na kojoj Jan ( Johan Leysen) sopštava svojoj djeci Iris (Julija Akkermans) i Ivanu (Eelco Smits) da je odlučio okončati svoj život. Pri saopćenju Iris i Ivan reguju slično, ali se njihovi stavovi vrlo brzo počinju razilaziti. Dok Ivan prihvaća očevu odluku i pomaže mu u pripremama za realizaciju, Iris odlučno, emotivno i ponekad djetinjasto pokušava promijeniti odluku koju ona ne može niti da prihvati niti da razumije. Jedan on najjačih dramaturških postupaka u filmu je zamjena perspektiva likova. Ivan, koji se držao čvrsto i racionalno, dok je njegova sestra bila spremna i da kidnapuje oca kako bi ga odgovorila od njegove ideje, na kraju se slama. Zahvaljujući svojim iskustvima, većinom neuspješnih rezultata, Iris je ta koja je uspjela da prihvati očevu odluku. U samom času smrti upravo je ona ta koja je ostala s Janom.

Pavla Banjac

Portugalski film Alma Viva, dobitnik nagrade publike Mreže festivala Jadranske regije (dodeljene na 28. Festivalu autorskog filma u Beogradu), premijerno je prikazan na filmskom festivalu u Kanu u okviru „Nedelje kritike“, debitantski je dugometražni film rediteljke Kristele Alveš Meire.